Kryefaqja Box 2 Çfarë e shkakton dhimbjen e kokës ose migrenën?

Çfarë e shkakton dhimbjen e kokës ose migrenën?

0
Shpërndaje

Petrit Drini, fizioterapist

Pyetja më e madhe që ju mund të keni është se çfarë mund të bëjë fizioterapisti për t’ju ndihmuar. Fizioterapisti mund t’ju ndihmojë që të identifikoni disa nga faktorët kryesorë që kontribuojnë në dhimbjen e kokës. Fizioterapisti mund t’ju drejtojë një listë me pyetje në mënyrë që të mund të bëjë klasifikimin e dhimbjes së kokës, diagnozën e problemit dhe trajtimin.

Faktorët kontribues kryesorë dhe ku fizioterapisti mund të ndihmojë me trajtimin e problemit, përfshijnë si më poshtë:

  • Çrregullime muskulore (tension të muskujve ose dobësim të muskujve)
  • Bllokime në artikulacionet e qafës ose pjesës së sipërme të kurrizit
  • Tërheqje muskulore
  • Nerva të ngacmuara
  • Artriti reumatoid
  • Spondiliartroza
  • Trauma të tjera në qafë (apo dëmtime)
  • Dhimbje të artikulacionit të nofullës
  • Qëndrimi jo korrekt
  • Stresi

Mos humbisni: Dhimbjet e kokës, llojet dhe si ndihmon fizioterapia

Shkaqe të tjera që nuk lidhen direkt me sistemin muskulor-skeletor janë infeksione të ndryshme, probleme me veshët, hundët dhe grykën, probleme me shikimin, çrregullime hormonale, dietë jo e mirë, tension i lartë, temperaturë, dehidratimi, çrregullime të sistemit nervor etj.

Për sa i përket migrenës, duhet theksuar që ky është një problem që shkakton dhimbje qendrore dhe është një çrregullim në sistemin nervor qendror, që përfshin nervat dhe enët e gjakut, të cilat shkaktojnë dhimbje dhe simptoma neurologjike me një dhimbje koke tipike./ Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here