Kryefaqja Pyet Mjekun Cilat janë shenjat që tregojnë se mund të vuani nga osteoartriti

Cilat janë shenjat që tregojnë se mund të vuani nga osteoartriti

0
Shpërndaje

Osteoartriti është forma më e zakonshme e artritit që prek miliona njerëz në gjithë botën. Ajo ndodh kur kërci mbrojtës që vesh kockat tuaja fillon të shkatërrohet.

osteoartritSimptomat e osteoartritit zakonisht zhvillohen ngadalë dhe përkeqësohen me kalimin e kohës. Kështu shenjat dhe simptomat përfshijnë:

Dhimbje: kyçet mund të dhembin gjatë ose pas lëvizjes

Brishtësi: kyçet i ndjeni të brishtë kur ushtroni presion mbi ta

Ngurtësim: ngurtësimi i kyçeve mund të jetë më i dukshëm në mëngjes ose pas një periudhe mos levizjeje

Humbje e fleksibilitetit: mund të mos jeni të aftë t’i lëvizni kyçet plotësisht

Ndjenjë gërryese: mund të dëgjoni ose ndjeni një ndjesi gërryese kur përdorni kyçet

Kur duhet të takoheni me doktorin

Nëse keni dhimbje ose ngrirje të kyçeve për disa javë rresht, atëherë është mirë të lini një takim me doktorin tuaj.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here