Kryefaqja Lifestyle Coca Cola: Ja çfarë i ndodh trupit tuaj pas vetëm konsumimit të...

Coca Cola: Ja çfarë i ndodh trupit tuaj pas vetëm konsumimit të një gote

0
Shpërndaje

Cola është një pije freskuese popullore. Por sheqeri dhe kafeina që ato përmbajnë mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini një gotë cola?

Cola është një nga pijet freskuese më të njohura në mbarë botën, veçanërisht e pëlqyer për fëmijët dhe të rinjtë. Nuk është çudi, sepse strategjitë e reklamimit të prodhuesve duket se po funksionojnë.

Por çfarë përmban saktësisht pija? Përbërja e saktë ruhet si sekret nga prodhuesit. Por përbërësit kryesorë janë të njohur.

Këto janë uji, dioksidi i karbonit, shijet, ngjyrat, acidi fosforik, kafeina dhe sheqeri. Dhe këto të fundit janë në sasi shumë të lartë. Një gotë 0,2 litra përmban mbi 21 g sheqer.

Dhe kjo është më shumë se 90 për qind e dozës së rekomanduar ditore të OBSH-së. Po varianti Light apo Zero? Edhe ato përmbajnë ëmbëlsues artificialë, si aspartam, dhe një sasi relativisht të madhe të acidit fosforik. Përmbajtja e kafeinës është midis 10 dhe 25 miligramë për 100 mililitra, në varësi të prodhuesit.

Sa e pashëndetshme është në të vërtetë cola? – Kjo është ajo që ndodh në trupin tuaj pas konsumimit të saj

Një cola e këndshme e ftohtë me akull: shija që ndjen në gjuhë, ndjesi shpimi gjilpërash e acidit karbonik. Por çfarë po ndodh në atë moment në trupin tuaj? Le të themi se pini një kanaçe ose një gotë 0,33 litra. Ju po konsumoni menjëherë ekuivalentin e shtatë lugëve çaji sheqer. Pas 20 minutash, niveli i sheqerit në gjak arrin kulmin. Kjo shkakton çlirimin e insulinës, e cila e shtyn mëlçinë të shndërrojë sheqerin në yndyrë.

Pas 40 minutash presioni i gjakut rritet, bebëzat zgjerohen. Në tru bllokohen receptorët e adenozinës, gjë që parandalon përgjumjen. Pas 45 minutash, substanca e dërguar, dopamine, çlirohet gjithnjë e më shumë. Kjo siguron që ne të ndjejmë lumturi dhe mirëqenie. Pas një ore, acidi fosforik lidh kalciumin, magnezin dhe zinkun në traktin e poshtëm të tretjes, gjë që nxit metabolizmin. Ky efekt përforcohet nga dozat e larta të sheqerit dhe ëmbëlsuesve artificialë, të cilët nxisin ekskretimin e kalciumit në urinë.

Pas më shumë se 60 minutash vjen rënia e sheqerit. Bëheni nervoz. Pas disa orësh, pason përplasja e kafeinës. I gjithë lëngu që keni marrë me cola zhduket. Dhe me këtë, lëndët ushqyese të rëndësishme për të cilat trupi ka nevojë përfundojnë në tualet.

Në këtë mënyrë Coca Cola mund të dëmtojë edhe kockat tuaja. Cola përmban acid fosforik (E338). Nëse kjo merret në sasi të mëdha, thithja e kalciumit në kocka mund të pengohet dhe nxitet resorbimi i kockave. Kalciumi është një pjesë e rëndësishme e formimit të kockave dhe vendimtare për densitetin tonë të kockave. Nëse trupit i mungon kalciumi, kjo mund të shkaktojë gjithashtu sëmundjen e kockave, osteoporozën.

Kafeina nxit sëmundjet kardiovaskulare

Cola gjithashtu quhet shpesh një “pick-me-up”. Kjo është për shkak të kafeinës që përmban. Nëse konsumoni shumë kafe ose Cola, ju gjithashtu tejkaloni sasinë maksimale ditore të rekomanduar të kafeinës (400 mg në ditë). Kjo mund të rrisë presionin e gjakut.

Presioni i lartë i gjakut konsiderohet një faktor rreziku për sëmundje të shumta si atak në zemër, insuficienca kardiake dhe goditjet në tru.

Ata që pëlqejnë të pinë kafe duhet të shmangin pijet energjike dhe pijet me kafeinë. Një kombinim i të dyjave mund të çojë shpejt në një mbidozë, e cila mund të shkaktojë dëmtim afatgjatë për shëndetin.

Dhëmbë të dëmtuar, lëkurë jo e mirë, kocka jo të forta, e dëmshme për sistemin kardiovaskular dhe e dëmshme për peshën trupore. Është më mirë të ndaloni konsumimin e saj- kjo do të ishte idealja në bazë të efekteve të saj.

Megjithatë, duhet të keni parasysh se të gjitha pikat e mësipërme kanë të bëjnë me konsumimin e tepërt. Të gjithë mund të konsumojnë një gotë cola në një herë e kaq kohë, pa u prekur drejtpërdrejtë nga efektet e dëmshme. Motoja është: Shijojeni, por në sasi të vogla dhe rrallë!

 

Përshtati në Shqip: Marsida Bregasi

https://www.infranken.de/ratgeber/gesundheit/ernaehrung/cola-trinken-das-passiert-in-deinem-koerper-nach-nur-einem-einzigen-glas-art-5359276

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here