Kryefaqja Dieta Disa ushqime që mund t’ju vijnë në ndihmë nëse jeni me grip

Disa ushqime që mund t’ju vijnë në ndihmë nëse jeni me grip

0
Shpërndaje

Nëse jeni nga ata që vuajnë rregullisht nga bllokimi i hundëve dhe e keni shumë të vështirë të rimëkëmbeni nga e ftohura, atëherë është koha për disa ndryshime në jetën tuaj. Hundët e bllokuara janë një makth i vërtetë dhe janë në varësi të imunitetit. Studimet kanë treguar se ndjeshmëria ndaj të ftohtit apo gripit është e lidhur fort edhe me sasinë e sheqerit që hani por edhe me përtharjen e hundës gjatë dimrit. Zgjidhja nuk qëndron vetëm tek drita e diellit, por edhe tek ushqyesit që forcojnë imunitetin. Për të përmirësuar imunitetin, njeriu duhet të sigurohet që në çdo vakt të ushqehet me fruta dhe perime shumëngjyrëshe. Për më tepër, këshillohet pirja e tetë deri në dhjetë gotave me ujë në ditë. Megjithatë, ndonjëherë pavarësisht ndjekjes së të gjitha hapave të duhur, imuniteti na lë në baltë.

Përtharja e hundës tregon që imuniteti funksionon: Sekrecionet e hundës janë tregues i një mbrojtjeje të mirë të trupit ndaj të ftohurës dhe gripit. Mukusi kap viruset dhe i nxjerr ato nga trupi. Nëse rrugët e epërme të frymëmarrjes janë të thata, puna e mukusit do të jetë më e lehtë. Nëse thatësia është problematike për ju, atëherë mund të përdorni solucione me kripë.

Stresi është faktor nxitës: Nuk është rastësi që shumë njerëz sëmuren me grip ose ftohen menjëherë pasi kanë përfunduar një projekt ose një takim të rëndësishëm pune. Stresi afatgjatë dobëson sistemin imunitar. Nëse jeni me grip dhe të stresuar në të njëjtën kohë, atëherë simptomat do të përkeqësohen.

Ushqimet më të mira për të përmirësuar imunitetin: Ekspertët rekomandojnë konsumin e rregullt të kosit të pasur me probiotikë, tërshërës dhe drithërave të plota dhe produkteve të detit, Kur vjen puna tek imuniteti, supa me mish pule është ndër më të mirat që mund të konsumoni gjatë ditëve drobitëse. Mishi është i pasur me zink, një mineral që zbraps infeksionet. Zinku nxit zhvillimin e rruazave të bardha të cilat identifikojnë dhe shkatërrojnë viruset dhe bakteret. Kërpudhat janë gjithashtu të mira për zhvillimin e rruazave të bardha të gjakut. Çaji i ngrohtëLimonit është Mos harroni të merrni multivitaminat dhe sigurohuni që këto suplementë të përmbajnë vitaminat A, B6, B12, C, D dhe mineralet kalçium, zink, krom, bakër dhe acid folik.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here