Kryefaqja Box 4 Dr. Alket Koroshi: Çfarë është kaliumi dhe çfarë roli luan në veshka

Dr. Alket Koroshi: Çfarë është kaliumi dhe çfarë roli luan në veshka

0
Shpërndaje

Dr. Alket Koroshi, nefrolog

Kaliumi është një mineral që gjendet në shumë prej ushqimeve që hani. Ai luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës. Sipas mjekut, kur veshkat nuk janë të shëndetshme, duhet të kufizoni ushqimet që mund të rrisin nivelin e kaliumit në gjak.

Në rast se niveli i kaliumit është i lartë në gjak, ju do të keni këto simptoma:

  • Dobësi
  • Mpirje muskujsh
  • Ndjesi shpimi gjilpërash
  • Parregullsi në rrahjet e zemrës etj.

Cili është niveli i kaliumit në gjak?

Nëse është 3.5-5.0 meq/L ……………………… Ju jeni në zonën e sigurt

Nëse është 5.1-6.0 meq/L……………………… Ju jeni në zonën e KUJDES

Nëse është më e lartë se 6.0 meq/L……… ..Jeni në zonën e RREZIKUT

Si mund ta mbani nivelin e kaliumit nën kontroll?

Ju duhet të kufizoni ushqimet që janë të pasura me kalium. Dietologu juaj do t’ju ndihmojë të planifikoni dietën ushqimore në mënyrë që të merrni sasinë e duhur të kaliumit. Ja disa këshilla:

  • Mund të konsumoni çdo ushqim, por në sasi të reduktuar
  • Mos pini lëngje të konservuara, zgjidhni të pini lëngje natyrale
  • Nëse jeni në dializë, konsultohuni me dietologun që t’ju japë një dietë ushqimore të favorshme për ju.

Sa është sasia normale e konsumimit të kaliumit tek një individ i shëndetshëm?

Sasia normale e kaliumit tek një individ i shëndetshëm është 3500-4500 mg në ditë. Një dietë e kufizuar në kalium për shkak të ndonjë problemi shëndetësor është 2000 mg/në ditë.

Cilat janë ushqimet e pasura me kalium?

Ushqime ME SHUMË kalium: kajsitë, çokollata, bananja, qumështi, frutat e thata, fiqtë, panxhari, grejpfruti, brokoli, arrat, bajamet, kivi, mango, lakra kineze, supë, nektaria, fasule, bizele, portokalle, thjerrëzat, lëng protokalli, jeshillliqet, shegët, kërpudhat, rrushi, patatet, spinaqi, domatet.

Ushqimet ME PAK kalium: lëng perimesh, asparagu, molla, brokoli, marulet, buka, karotat, mandarina, dardha, qitro etj.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here