Kryefaqja Pyet Mjekun Gjendrat limfatike, si kurohen?

Gjendrat limfatike, si kurohen?

3
Shpërndaje

Do dëshiroja të kisha çdo lloj informacioni mbi gjendrat limfatike dhe sistemin limfatik, sidomos mbi kurimin e tyre

gjendrat limfatikePërgjigjet mjeku endokrinolog Dashamir Gjergji

Gjendrat limfatike mund të dallohen nga pacienti vetëm nëse janë fryrë. Fryrja mund të vijë për shkaqe të ndryshme. Mund të jetë shkak infeksioni. Infeksioni mund të jetë bakterial, mykotik etj.

Megjithatë, fryrja e gjendrave limfatike mund të vijë edhe për shkaqe të tjera më të rënda. Nuk mund të themi format e trajtimit nëse nuk dimë shkaqet. Por, sa më të përhapura të jenë, aq më serioze është gjendja. Është mirë që pacienti të shkojë dhe të bëjë analizat përkatëse ose minimalisht të konsultohet me një mjek endokrinolog, i cili më pas do t’i shpjegojë procedurat që duhet të ndjekë mbi gjetjen e shkaku dhe kurimin e problemit që ai ka.

3 Komente

  1. Pershendetje jam26veqaje i kam dy femi .femia i vogel i ka 8 muajash. Mestracionet edhe nuk me kan ardh mirpo me ka dal ni gung posht ne anen e majt. E jam kan te gjinekoligu mi ka qit 5 nekcia mi mar me tha nese hjeket mir qe nuk.hjeket boni analizat e bimi .. mu kjo me ka dal qe dy muj mirpo qrtash u rrit ma.shum e kur ka fillu me dal kam.pas ethe edhe temperatur edhe me ka dhimt qaty ku ka dal. A ka mundesi me ma dhan mendimit tan a eshte e rrezikshme diqka

  2. pershendetje un e kom nje xhender limfatike ne qaf um del edhe me hiqet po 80 %te kohes e kom edhe pom dhem shum .kur tu men ne qaf um shfaqet nensqetull a ka mundesi mem ma kthy ni perxhixhe

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here