Kryefaqja Box 5 Gjithçka që duhet të dini për kafen

Gjithçka që duhet të dini për kafen

0
Shpërndaje

Kafja është një nga shoqëruesit më të mirë të shumicës së njerëzve në mëngjes. Këtu do t’ju parashtrojmë disa fakte që duhet të dini rreth saj.

Kafja përmban disa përbërës, si: kafeinë, karbohidrate, aminoacide, acide organike, acide fenolike, magnez etj. Për kafeshkak të përbërësve të saj specifikë, kafja ka ndikim në sistemin nervor qendror, zemër dhe muskuj. Nëse kafja ndikon pozitivisht apo negativisht, kjo varet nga sasia që konsumojmë.

Sa kafe duhet të konsumojmë në ditë?

Sasia e rekomanduar që duhet të konsumojmë në ditë është rreth 200mg, sasi e barabartë me 1 gotë e gjysmë kafe.

Cilat janë përfitimet e kafes në trup?

Kafja është një nga pijet e pakta që s’ka kalori, por kjo do të thotë që nuk na bën të shtojmë peshë. Kaloritë ajo i merr nga qumështi dhe sheqeri që i shtoni.

Kafja e mban trurin aktiv dhe të bën vigjilent.

Zvogëlon ndjenjën e urisë dhe është një aleat shumë i mirë në dieta.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të tilla, si: parkinsoni, alcajmeri etj.

Është e pasur me antioksidues, që sigurojnë elasticitetin e enëve të gjakut.

Përshtati në shqip për “Shëndet+” : Daniela Bardhi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here