Kryefaqja Box 2 Ja cilat janë ilaçet që zëvendëson shafrani i Indisë!

Ja cilat janë ilaçet që zëvendëson shafrani i Indisë!

0
Shpërndaje

Përgatiti për gazetën “Shëndet +”: Elena Beta

save imageIlaçet janë ndihma e parë që shumica prej jush i ofrojnë vetes, kur vuajnë nga dhimbjet e kokës, apo probleme të tjera.

Edhe pse disa nga ilaçet mund t’ju qetësojnë dhe t’ju bëjnë të haroni dhimbjen, shumica prej tyre mudn t’ju japin efekte anësore si goditje në zemër, vjellje, kapsllëk, probleme gastrointestinale, dhe të tjera.

Ju mund të jeni të vetëdijshëm për potencialin e shafranit të Indisë, por nuk e dini se shkenca ka provuar se ai mund të jetë më efektiv se ilaçet e shumta kur bëhet fjalë për lehtësimin e dhimbjeve.

Lipitor / Astorvastatin (ilaçe kundër kolesterolit)

Sipas një studimi mbi ilaçet nga gazeta R & D , shafran i Indisë është më efektiv se lipitor kur bëhet fjalë për luftimin e kolesterolit në gjak.

Kortikosteroidet (ilaçe steroide)

Gazeta “Phytotherapy Research”  publikoi një studim sipas të cilit shafrani i indisë, jep efekte më të mira se steroidi në rastet e sëmundjeve inflamatore të syrit duke evituar edhe efektet anësire që ilaçet mund t’i sjellin organizmit.

Ilaçe anti-inflamatore

Një studim që është publikuar në revistën “Oncogene” tregoi se shafrani i Indisë është më efektiv si anti-inflamator se aspirina, ibuprofeni, apo ilaçe të tjera. Shkenca ka provuar gjithashtu se shafrani i Indisë mund të ndihmojë në trajtimin e pacientëve me trombozë vaskulare dhe individët që kanë nevojë për terapi anti-arthrit.

Burimi: healthyfoodhouse/http://http://shëndeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here