Kryefaqja Lifestyle Ja disa bimë që përmirësojnë ajrin në shtëpi dhe ndihmojnë shëndetin tuaj

Ja disa bimë që përmirësojnë ajrin në shtëpi dhe ndihmojnë shëndetin tuaj

0
Shpërndaje

Formaldehidi, monoksidi i karbonit, trikloroetileni dhe amoniaku – një shtëpi mesatare i ka të gjitha këto toksina të rrezikshme, sipas një studimi të NASA-s për Ajrin e pastër. Bimët e brendshme që mund të mbahen në shtëpi mund të thithin deri në 90% të këtyre ndotësve dhe kimikateve. Këtu janë të listuara disa prej bimëve që ndihmojnë në përmirësimin e ajrit dhe ndihmojnë shëndetin:

Jasemini ka një efekt të madh në shëndetin tonë mendor për shkak të një kimikati që lehtëson ankthin, trajton luhatjet e humorit, përmirëson cilësinë e gjumit dhe, në sasi më të mëdha rrit imunitetin.

Zambakët e paqes janë të shkëlqyer për dekorimin e shtëpisë, sepse gjatë verës kanë lule të bukura të bardha, por kjo nuk është gjithçka që mund të bëjnë. Kjo bimë shtëpiake është një profesioniste në largimin e ndotësve të ajrit – thithjen e amoniakut, formaldehidit dhe trikloretilenit dhe duke e bërë ajrin e brendshëm më të pastër. Gjithashtu prodhon polen dhe një aromë lulesh (kujdes, nëse keni alergji të lidhura me polenin).

Bima e gjarprit është një bimë e shkëlqyer shtëpie për dhomën e gjumit, pasi njihet për përmirësimin e cilësisë së ajrit të brendshëm. Bimët e gjarpërinjve largojnë të gjitha llojet e toksinave duke përfshirë trikloroetilenin, formaldehidin, toluenin, benzenin dhe ksilenin. Për të optimizuar procesin e pastrimit të ajrit, ndoshta do t’ju duhet më shumë se një bimë. Konsiderohet si një nga bimët më të lehta për t’u kujdesur, pasi bimët e gjarpërinjve pëlqejnë rrezet e diellit indirekte.

Rozmarina njihet kryesisht si një barishte që përmirëson përqendrimin dhe kujtesën. Përdoret gjithashtu për të lehtësuar dhimbjen e muskujve dhe për të forcuar sistemin imunitar dhe të qarkullimit të gjakut.

Livanda është një ndihmë e madhe për të lehtësuar stresin, pagjumësinë, shqetësimin, nervozizmin, ankthin dhe depresionin.

Aloe vera është e famshme për efektet e saj shëruese, zbut dhe hidraton lëkurën e irrituar dhe trajton djegiet, djegiet nga dielli, ngricat, psoriasis, madje edhe plagët e shkaktuara nga i ftohti.

Filodendronët janë të njohur për filtrimin e kimikateve toksike si ksilen dhe formaldehid nga ajri. Bima i pëlqen zonat me dritë të ulët dhe nuk kërkon shumë kujdes.

Burimi: Bright Side

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here