Kryefaqja Kuzhina Kek me kakao, gjizë dhe fruta

Kek me kakao, gjizë dhe fruta

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Për kekun:

 • 4 kokrra vezë
 • 1 bustinë pluhur pjekeje
 • 170gr miell
 • 100ml qumësht të pasterizuar
 • 2gr vanilje
 • 80gr kakao
 • 150gr sheqer
 • 1 filxhan çaji vaj ulliri

Përgatitja:

 1. Rrihni vezët me sheqerin dhe vajin e ullirit.
 2. Shtoni qumështin, vaniljen dhe pluhurin e pjekjes dhe përzieni sërish.
 3. Shtoni miellin dhe kakaon.

Për mbushjen përzieni në mikser:

 • 5 lugë të mëdha reçel kumbulle
 • 5 lugë të mëdha kos, 3 lugë të mëdha arre kokosi
 • 8 lugë gjizë pa kripë

Frutat

 • Mango, luleshtrydhe dhe kivi të prerë kubike./ Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here