Kryefaqja Box 2 Ketchup-i redukton zhvillimin e kancerit

Ketchup-i redukton zhvillimin e kancerit

0
Shpërndaje

Përgatiti: E.B

Sipas një studimi të Universitetit Politeknik i Valencias , salca e domateve, përfshirë keçapin, ulin rrezikun nga zhvillimi i kancerit. Shkencëtaret tregojnë se si tretja ndikon në antioksidantët që ndihmojnë për të mbrojtur qelizat tona nga dëmtimet.

Në studim, hulumtuesit shqyrtuan po ashtu edhe efektet e ekstrakteve të domates në stomak. Rezultatet treguan se ata ngadalësuan aftësinë e qelizave të kancerit për t’u përhapur në trupin e njeriut dhe përfundimisht çuan në vdekjen e këtyre qelizave. U zbulua se salca e domates është më e mirë se domatet e papërpunuara, pasi gatimi ruan një përbërës kimik të quajtur lycopene që nxit efektin probiotik, dhe inkurajon rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrë

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se gjetjet mund të çojnë në më shumë studime që po kryhen për parandalimin e kancerit të stomakut, si dhe përdorimin e dietës si mjete për të mbështetur trajtimet kundër kancerit./BBC

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here