Kryefaqja Box 5 Lëngu i karrotës: mrekulli për shëndetin, ja përfitimet e shumta që sjell

Lëngu i karrotës: mrekulli për shëndetin, ja përfitimet e shumta që sjell

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Karrotat janë një nga mrekullitë e natyrës, ato janë të pasura me vitamina PP, B2, B6, C dhe E. Shumë hekur, kobaltin, bakër, Beta-karotin që e bën atë një prej mbrojtësit më të fort të imunitetit. Ai e forcon membranat mukoze në të gjithë organizmin, duke e mbrojtur atë nga hyrja e viruseve dhe e baktereve. Gjithashtu vepron si faktor të kopjimit të gjeneve në bërthamën e qelizave. Metabolizmi mund të stimulohet dhe aktivizohet vetëm nga karotina.

Lëngu i karotës ka gjithashtu shumë vitamën A. Ai stimulon sintezën e albuminit dhe inkurajon rritjen e organizmit. Prandaj është shumë i këshillueshëm për fëmijët e prapambetur në aspektin fizik dhe mendor.

Lëngu i karotës është gjithashtu burim i pazëvendësueshëm selenit. Seleni është mikroelementi më i rëndësishëm për të mbajtur funksionimin e shëndetshëm të imunitetit. Ai mbron qelizat nga proceset e liga.

Lëngu i karotës mund të përdoret së bashku me çdo lëng tjetër.

Ja disa nga përfitimet më të rëndësisshme të lëngut të karotës:

Redukton radikalet e lira: lëngu i karrotës është i pasur me antioksidantë që zmbrapsin radikalet e lira të cilat shkatërrojnë qelizat e shëndetshme.

Ul nivelin e kolesterolit të keq

Rrit imunitetin

Ju jep energji

Ndikon në shëndetin e mirë të dhëmbëve dhe kockave

Përmirësën traktin urinar

Përmirësën shëndetin e lëkurës

Përmirëson shëndetin e syve

Pastron mëlçinë

Ndikon në shërimin e plagëve

Rrit imunitetin tek fëmijët

Rrit kapacitetin e mbajtjes së oksigjenit

Siguron energji të menjëhershme

Burimi: HEALTH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here