Kryefaqja Lajm kryesor Lista 2018/ 12 frutat dhe perimet me më shumë pesticide

Lista 2018/ 12 frutat dhe perimet me më shumë pesticide

0
Shpërndaje

Blertina Koka

Luleshtrydhet kryesojnë sërish listën e prodhimeve me nivelin më të lartë të pesticideve, e cila përpilohet çdo vit nga  Grupi i Punës për Mjedisin (EWG).

Shkencëtarët thonë se këtë vit kanë zbuluar se më shumë se 98% të mostrave të luleshtrydheve, së bashku me spinaqin, nektarinën, qershitë dhe mollës kanë në përmbajtje të paktën 1 pesticid. Një mostër e vetme e luleshtrydheve ka 20 lloje të ndryshme pesticidesh.

Këtë vit, lista “Dirty Dozen” përfshin sërish të njëjtat 12 fruta dhe perime si lista e vitit të kaluar, me vetëm disa ndryshime në renditje.

Ja lista “Dirty Dozen” 2018 për prodhimet bimore me më shumë pesticide:

 1. Luleshtrydhet
 2. Spinaqi
 3. Nektarina
 4. Molla
 5. Rrushi
 6. Pjeshka
 7. Qershitë
 8. Dardha
 9. Domatet
 10. Selinoja
 11. Patatet
 12. Specat

Mos humbisni: Si të eliminoni pesticidet nga frutat dhe perimet.

Ndërsa 15 produktet me më pak pesticide janë:

 • Avokado
 • Misri
 • Ananasi
 • Lakra
 • Qepa
 • Bizelet e ngrira
 • Papaja
 • Shpargu
 • Mango
 • Panxharu
 • Pjepri
 • Kivi
 • Pjepri melandë
 • Lulelakra
 • Brokoli

Kjo listë është përpiluar në bazë të testimeve laboratorike të kryera nga FDA dhe Departamenti Amerikan i Programit për Testimin e Pesticideve. Në studim janë përfshirë rreth 39 mijë mostra. Testimet kanë zbuluar 230 pesticide të ndryshme të gjendura tek produktet.

Burimi: WebMD / Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here