Kryefaqja Dieta Luleshtrydhet janë të shëndetshme: çfarë i bën këto fruta të shijshme kaq...

Luleshtrydhet janë të shëndetshme: çfarë i bën këto fruta të shijshme kaq me vlera?

0
Shpërndaje

Që luleshtrydhet janë të shëndetshme, kjo është e sigurt. Por pse? Cilat janë lëndët ushqyese dhe vitaminat më të rëndësishme?

Ndërsa ditët zgjasin, sezoni vjetor i luleshtrydheve po afron. Luleshtrydhet ju ofrojnë vitamina të rëndësishme dhe minerale esenciale, po ashtu edhe fibra.

Luleshtrydhet jo vetëm që kanë një efekt pozitiv në shëndet, por ju mund gjithashtu t’i konsumoni lehtësisht në sasi të mëdha pa vënë re rritjen e peshës në peshore. Kjo, sepse luleshtrydhet përmbajnë vetëm 32 kilokalori për 100 gram – sa gjysma e shumicës së varieteteve të mollës. Bananet, për shembull, kanë rreth 90 kilokalori dhe avokadot 130.

Luleshtrydhet përmbajnë shumë acid folik (vitaminë B9)

Acidi folik është një vitaminë B dhe nuk duhet neglizhuar në një dietë të shëndetshme. Ai luan një rol thelbësor në proceset e ndarjes së qelizave, të cilat janë përgjegjëse për proceset e rritjes. Prandaj, gratë shtatzëna kanë një nevojë të shtuar për acid folik. Gratë që duan fëmijë duhet gjithashtu të hanë më shumë ushqime me shumë acid folik.

Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitaminë B9.

250 gramë luleshtrydhe kanë 110 mikrogramë acid folik. Kërkesa ditore e adoleshentëve dhe të rriturve është 300 mikrogramë. Tek gratë shtatzëna, kërkesa ditore është pothuajse dy herë më e lartë.

Kaliumi i bën luleshtrydhet të shëndetshme

Minerali i kaliumit është i domosdoshëm për organizmin e njeriut. Së bashku me natriumin, kaliumi transmeton sinjale midis qelizave, për shembull midis qelizave nervore dhe muskulore. Pra, pa kalium nuk do të mund të lëvizni apo lexoni këtë tekst. Gjithashtu ndihmon në ruajtjen e presionit të gjakut dhe madje redukton rrezikun e goditjes në tru.

Luleshtrydhet ofrojnë një bazë të shëndetshme të kaliumit. Megjithatë, ju ende keni nevojë për ushqime të tjera për t’ju siguruar minerale të mjaftueshme dhe për t’u ushqyer shëndetshëm. Për shembull, spinaqi, kikirikët dhe fasulet janë të pasura me kalium. Përveç kaliumit, luleshtrydhet përmbajnë edhe sasi të mëdha mangani dhe zinku.

Luleshtrydhet përmbajnë më shumë vitaminë C se portokalli

Portokalli dhe limoni me të drejtë njihen për përmbajtjen e lartë të vitaminës C. Megjithatë, ata nuk mund të konkurrojnë me luleshtrydhet.

Një sasi prej 150 gramësh luleshtrydhe mbulon tashmë nevojën ditore të vitaminës C. Luleshtrydhet e pjekura dhe më të errëta përmbajnë më shumë vitaminë C sesa ato më pak të pjekura.

Nëse konsumoni mjaftueshëm vitaminë C, lënda ushqyese forcon sistemin tuaj imunitar dhe shëndetin tuaj. Një mungesë e lehtë mund të shfaqet në lodhje dhe gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve.

Luleshtrydhet përmbajnë fibra të shëndetshme

Fibrat mund të lidhin sasi të mëdha uji. Kjo lejon që ushqimi të kalojë më lehtë përmes traktit tretës, duke parandaluar kapsllëkun.

Përveç kësaj, fibrat dietike janë bazë ushqyese për bakteret e zorrëve. Sa më shumë fibra t’u jepni, aq më mirë funksionojnë dhe aq më të shëndetshëm ndiheni. Përveç luleshtrydheve, lloje të shumta perimesh si brokoli ose bizelet, bishtajore, arrat dhe farat janë burime të shkëlqyera të fibrave.

 

Përshtati në Shqip: Marsida Bregasi

Burim:https://utopia.de/ratgeber/erdbeeren-sind-gesund-das-macht-die-leckeren-fruechte-so-wertvoll/

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here