Kryefaqja Pyet Mjekun Më kanë dalë disa puçrra të kuqe në këmbë, ç’të bëj?

Më kanë dalë disa puçrra të kuqe në këmbë, ç’të bëj?

2
Shpërndaje

Doktoreshë, përshëndetje. Jam një 58-vjeçar dhe para 8 muajsh më janë shfaqur ca shenja në formë rrethi me diametër rreth 5 cm me puçrra të kuqe në pjesën e përparme pak sa mbi nockat e këmbës, po ashtu edhe në pulpën të njëjtës këmbë më duar dhe kembekruhet fort. Të lutem, çfarë mjekimi më rekomandon.

Përgjigjet mjekja dermatolog Blerta Gjoni

Pacientit i rekomandohet të përdorë vetëm një krem me bazë kortizoni të lehtë, dy herë në ditë për një kohë të shkurtër 5 ditë. Kuptohet, këtë trajtim mund ta marrë nëse nuk ka mundësi për të ardhur te mjeku dermatolog. Gjithsesi, mirë do të ishte të konsultohej me mjekun më parë, në mënyrë që mjeku të shohë dhe të vlerësojë vërtet rastin dhe të japin trajtimin më të mirë për të.

2 Komente

  1. Pershendetje
    Une qe ju shkruaj jam nji femer 57 vjeqare me kan dal do puqrra po te medha me
    Kruarje ne pjesen e kembeve prej gjurit e teposhte deri te shputa e kembeve. Kam mar disa ilaqe antibiotike dhe i kam pastru me AcidBirik dhe i kam ly me hidrocyclin, por njihere mendova se po me hjeken por pa emperfundu ate terapi 10 ditore prap jan pezmatu. Mundesisht me sygjeroni qka te perdori. Me respekt per ju

  2. Pershendetje jam ne vajze 19 vjec dhe me kam dal disa pucra te kuqe te kemebet dhe me kruhen shum dhe te krahet nuk e din prej nga vin a mund te me ndihmoni dhe te me thoni se cfare duhet te perdor…. Me respekt per ju

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here