Kryefaqja Box 6 Metoda natyrale për të luftuar kapsllëkun (konstipacionin)

Metoda natyrale për të luftuar kapsllëkun (konstipacionin)

0
Shpërndaje

nga Daniela Burnazi

Kapsllëku (konstipacioni), është përcaktuar si situata kur zorra juaj ka më pak se tre defekime (jashtëqitje), në javë. Kapsllëku është një gjendje shumë e zakonshme që prek 1 në 4 njerëz.

Në këtë postim do t’ju paraqesim disa ushqime që ju ndihmojnë të luftoni kapsllëkun:

Kumbullat e thata: mund të konsumoni 5-6 copë në ditë, ose mund t’i zieni dhe të pini lëngun e tyre.

Kivi: është i përbërë nga shumë fibra dhe është një nga ushqimet më të mira që ju lehtëson kapsllëkun.

– Kokoshkat

– Uji: pini 2 litra ujë çdo ditë.

– Farat e linit: mund t’i shtoni në lëngje, në sallatë, në supë etj.

– Portokallat: pini një gotë lëng portokalli çdo mëngjes për të luftuar kapsllëkun.

– Tërshëra

– Lëngu i aloe veras: ka veti shumë të mira laksative

– Spinaqi

– Fasulet

– Kosi

– Kafja

– Brokoli

– Kastravecat.

Burimi: HEALTH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here