Kryefaqja Aktualitet Mjekja ngre shqetësimin: Janë rritur rastet me Covid tek fëmijët, 2 janë...

Mjekja ngre shqetësimin: Janë rritur rastet me Covid tek fëmijët, 2 janë në terapi intensive. Kemi përfshirjen e sindromës së frikshme Kasasaki, që prek zemrën

0
Shpërndaje

Xhorxhina Kuli

Mjekja e njohur pediatre, Xhorxhina Kuli, ka thënë se shtimi i rasteve të koronavirusit në vend, ka sjellë automatikisht dhe shtimin e shifrave tek fëmijët.

Ajo tha për gazetaren Eni Vasili se reparti i fëmijëve është 80% i ezauruar, dhe nga 12 fëmijë të shtruar, 2 janë në terapi intensive.

Më tej Kuli tha se është parë tek fëmijët sindroma e frikshme e kavasakit që prek jo vetëm mushkëritë, por edhe organe të tjera të trupit.

Kuli: Shtimi i rasteve të reja është reflektuar edhe te fëmijët. Numri është gjithnjë e më i madh krahasuar me kohën kur nuk ishte pandemia. Sepse kemi pasur raste pozitive kur prindërit nuk janë identifikuar si pozitivë, por e kanë transmetuar. Kemi ritëm të shtuar të hospitalizmit që nga nëntori. Nga 1 korriku që ishin rastet e para, në nëntor ishim në kapacitet të plotë. Përgatitëm skenaret e tjera sepse u mbush reparti. 75-80% të shtretërve janë ezauruar. Format klinike te fëmijët janë: Shumica e rasteve e kalojnë në kushte familjare me ulës temperature, vitaminë, lëngje e kështu gjërash. Pavarësisht që shihet një trendencë që të fillojnë antibiotikët, por ne mundohemi t’i mbajmë në kushte shtëpie me këto trajtime. Ata të hospitalizuar janë fëmijët shumë të vegjël foshnje 1-2 muajshe të infektuar nga nënat, kanë pneumoni, infeksione respiratore pavarësisht që graviteti s’ka qenë i madh mosha e fëmijëve me këto komplikacione sigurisht do të trajtohen me kujdes dhe prioritet. Deri tani ka hospitalizim 10-14 ditë. Kemi të shtruar rreth 80% të reaprti, 12, fëmijë, 2 prej të cilëve në terapi intensive, jo të intubuar. Kategoria tjetër është përgjigja inflamatore e ekzagjeruar. Kjo konsiston në sëmundjen e kavasakit që e bëri alarm OBSH dhe mediat e huaja. Kemi goxha fëmijë me sindromën e kavasakit. Kjo përcaktohet nga disa kritire laboratorike, ka përfshirje të shumë organeve. Kjo shfaqet shumë kohë më pas infektimit te fëmijët. Shkon 4 javë. Temperatura e kalon 3 ditë në shifra të larta dhe përfshirje të disa organeve, përveç mushkërive dhe përfshirje të sistemit renal, pamjaftueshmëri pra të veshkës, vështirësi në qarkullimin e gjakut. Puçra në lëkurë, përfshirje të zemrës./newsbomb

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here