Kryefaqja Box 2 Një hap larg zbulimit të sekretit të rinisë? Ja cila dietë ju...

Një hap larg zbulimit të sekretit të rinisë? Ja cila dietë ju mban gjithmonë të rinj

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip për “Shendeti.com.al”: Blertina Koka

Studimi më i fundit ka hedhur dritë mbi mënyrën se si plaken gjenet tona, duke na çuar kështu një hap larg zbulimit të rinisë së përjetshme. Për herë të parë në historinë e njerëzimit, një ekip shkencëtarësh ka dëshmuar se qelizat mund të shkaktojnë dobësim të ADN-së dhe plakje të parakohshme. Hulumtuesit shkencorë nga Universiteti Brown kanë zbuluar gjithashtu se ekziston një lidhje e ngushtë midis dietave me pak kalori dhe të qëndruarit i ri për një kohë të gjatë.sekreti-i-rinise

Rezultatet e studimit 5-vjeçar, që ka kushtuar 9.67 milionë dollarë, janë cilësuar si hapi më i rëndësishëm në fushën e kërkimeve mbi plakjen e njeriut.

Sipas hulumtuesve shkencorë, dieta me më pak kalori mund të shtyjë plakjen. Ka shumë teori përse ndodh një gjë e tillë, edhe pse asnjëra nuk është konfirmuar deri tani.

Dimë që dietat e pasura me yndyra dhe shumë sheqer rrisin inflamacionin e organeve, duke rritur kështu rrezikun për sëmundje të zemrës.

Sipas shkencëtarëve, konfirmimi i lidhjes midis dietës dhe plakjes hap mundësi të reja eksplorimi për zyrtarët e shëndetit publik, që të përmirësojnë shëndetin dhe jetëgjatësinë.

Burimi: Daily Mail / https://shendeti.com.al/

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here