Kryefaqja Uncategorized Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kinë shkon në 213, njerëzit...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kinë shkon në 213, njerëzit shtrihen në rrugë

0
Shpërndaje

Vazhdon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi i ri që ka prekur Kinën dhe është shpallur si emergjencë globale e shëndetit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Sipas BBC, numri i të vdekurve ka arritur në 213, dhe 42 nga 43 viktimat e reja janë regjistruar në provincën e Hubei. Ndërsa në Wuhan, ku është dhe epiqendra e epidemisë ka edhe raste të personave të vdekur në rrugë.

Ndërkohë OBSH raporton se deri tani numërohen 98 raste në 18 vende të tjera, por pa vdekje. Shumica e këtyre rasteve janë njerëz që kanë qenë në Wuhan apo Hubei.

Gjithsesi në tetë raste, në Gjermani, Japoni, Vietnam dhe Shtetet e Bashkuara, pacientët u infektuan nga persona të tjerë që kishin udhëtuar në Kinë.

Burimi: OBSH/ BBC

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here