Kryefaqja Lajm kryesor Panik salmonele tek ushqimet – çfarë duhet të dini

Panik salmonele tek ushqimet – çfarë duhet të dini

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Çfarë është salmonela?

Salmonela është një lloj bakteri që jeton në sistemin tretës të shumë kafshëve. Salmoneloza është një sëmundje që e merrni duke ngrënë ushqim të kontaminuar ose duke prekur kafshë që janë mbartëse të baktereve të salmonelës. Sëmunjdjet fillojnë nga të lehta deri në infeksione shumë të rënda, që mund të shkaktojnë vdekje. Megjithatë ka disa mënyra për të mbrojtur veten.

Zbuloni se cilat ushqime mund të kontaminohen nga ky lloj bakteri, a ndihmon zierja apo larja e këtyre produkteve ushqimore, si dhe simptomat që paralajmërojnë se jeni infektuar me salmonelë.

Shfletoni galerinë…

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here