Kryefaqja Lajm kryesor Portokalli mban larg problemet me shikimin

Portokalli mban larg problemet me shikimin

0
Shpërndaje

Konsumimi i vetëm 1 portokalli në ditë mund të parandalojë një nga shkaqet më të zakonshme të verbimit, sugjeron një studim i ri. Ky frut qitro ul rrezikun e zhvillimit të degjenerimit makular të lidhur me moshën me gati 60%, kanë zbuluar shkencëtarët.

Autorja kryesore e studimit, profesoresha Bamini Gopinath, nga Universiteti i Sidneit, thotë: “Të dhënat tregojnë se flavonidet e gjendura tek portokalli ofrojnë mbrojtje nga kjo sëmundje. Flavonoidet janë një antioksidues i fuqishëm që gjenden tek pothuajse të gjitha frutat dhe perime. Ato kanë përfitime të rëndësishme anti-inflamatore për sistemin imunitar.

Edhe pse flavonoidet gjenden edhe tek produkte të tjera, si molla për shembull, për arsye të paqarta, vetëm antioksiduesit tek portokalli ofrojnë mbrojtje kundër humbjes së shikimit.

Studimet e mëparshme janë fokusuar tek efekti i lëndëve ushqyese të zakonshme si vitamina C, E dhe A tek sytë.

Ndërsa ky studim i fundit është përqendruar tek lidhja mes flavonoideve dhe degjenerimit makular, një nga shkaqet më të zakonshme të problemeve me shikimin.

Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here