Kryefaqja Lifestyle Pse nuk duhet të anashkaloni mëngjesin, edhe nëse nuk jeni të uritur?

Pse nuk duhet të anashkaloni mëngjesin, edhe nëse nuk jeni të uritur?

0
Shpërndaje

Gjithmonë thuhet se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por çfarë nëse nuk jeni kurrë të uritur në mëngjes dhe nuk ju pëlqen të hani mëngjes? A duhet të hani diçka gjithsesi?

Ekspertët thonë po.

Është më mirë të hani diçka brenda dy orëve pas zgjimit, tha Christina Meyer-Jax, kryetare e ushqimit të procesit standard dhe asistent profesor në Universitetin e Shkencave Shëndetësore Northëestern.

Hulumtimet tregojnë se ngrënia brenda këtij afati kohor siguron energji, mbështet metabolizmin, mban nën kontroll sheqerin në gjak, mban një peshë të shëndetshme, promovon shëndetin e zemrës dhe përmirëson funksionin njohës dhe shëndetin mendor.

Por shumica e këtyre përfitimeve në fund të fundit varen nga zgjedhja e ushqimeve të duhura. Kjo do të thotë proteina, si mishi pa dhjam dhe vezët, yndyrna të shëndetshme, si arrat dhe farat, karbohidratet si manaferrat dhe frutat e tjera me fibra dhe drithërat pa sheqer të shtuar.

“Këto ushqime punojnë së bashku për të ndihmuar në funksionimin e organizmit, për të ruajtur energjinë gjatë gjithë ditës dhe për të reduktuar urinë”, tha ajo, duke shtuar se pirja e një gote ujë  hidraton trupin dhe parandalon mbingrënien.

Shmangni ngrënien e sheqerit dhe karbohidrateve të rafinuara për mëngjes, gjë që mund të shkaktojë rritjen e sheqerit në gjak dhe rënien e niveleve tuaja të energjisë. Afatgjatë, Meyer-Jax tha se këto zakone mund të nxisin inflamacionin në trup.

Megjithatë, mëngjesi nuk duhet të jetë një vakt i rëndë. Ekpertët thonë se ngrënia e një bananeje, kosit apo ndonjë frute tjetër është e mjaftueshme për të siguruar energjinë e duhur.

Nëse stërviteni në mëngjes, përpiquni të hani një vakt të pasur me karbohidrate rreth 30 minuta përpara se të ushtroheni, tha Anna Smith, një dietologe e regjistruar në aplikacionin Lose It. Karbohidratet i japin trupit një nxitje të energjisë për të vazhduar rutinën.

Burimi: Huffington Post

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here