Kryefaqja Lifestyle Pse qëndrimi ulur për një kohë të gjatë është shumë i keq...

Pse qëndrimi ulur për një kohë të gjatë është shumë i keq për shëndetin tuaj?

0
Shpërndaje

Mos rrini më ulur për një kohë të gjatë! Rreziqet për shëndetin tuaj janë shumë.

A jeni punëtor i palodhur dhe a e kaloni pjesën më të madhe të ditës duke punuar? Epo, ka ardhur koha të largohemi nga jeta e ulur. Nëse bëni edhe një punë që ju bën të uleni për shumë orë, duhet ta dini se kjo nuk është e mirë. Në fakt, një studim ka zbuluar efektet negative të jetës sedentare.

Studimi në fjalë vlerësoi se ulja shumë është e dëmshme për zemrën. Ky përfundim u arrit duke krahasuar dy grupe të punëtorëve: shoferët e transportit publik, të cilët qëndrojnë ulur për pjesën më të madhe të ditës, dhe kontrolluesit (fatorinot), të cilët nuk qëndrojnë ne nje vend. Epo, ajo që doli nga ai studim është se drejtuesit e transportit publik kanë më shumë të ngjarë të preken nga sëmundje të zemrës sesa kolegët e tyre.

Por ulja e tepërt është gjithashtu një nga shumë shkaqet e ngadalësimit të metabolizmit. Prandaj, është thelbësore të bëni pushime të vogla në mënyrë që të mund të ushtroni, duke zvogëluar kështu probleme të ndryshme shëndetësore.

Te ndenjurit ulur shumë gjate do të thotë gjithashtu të digjni më pak kalori. Prandaj, ka të ngjarë që në planin afatgjatë kjo të mund të kontribuojë në shfaqjen e diabetit. Përveç kësaj, mjekët mendojnë se ulja mund të ndryshojë mënyrën se si trupi juaj reagon ndaj insulinës, hormonit që ndihmon në djegien e sheqerit dhe karbohidrateve për energji.

Për më tepër, dihet mirë që nëse nuk merrni qëndrimin e saktë, shpina mund të preket. Pozicioni i ulur vendos një tendosje në muskujt e shpinës, qafës dhe shpinës. Pavarësisht se sa mirë i përshtateni pozicionit që merrni në karrige, trupi gjithsesi nuk do të pëlqejë një seancë të gjatë ulur. Çohuni dhe lëvizni për një minutë ose dy çdo gjysmë ore për të mbajtur shtyllën kurrizore në linjë.

Më në fund, ulja për një kohë të gjatë mund të kontribuojë në akumulimin e gjakut në këmbë. Kjo shkakton një rritje të presionit në venat. Këmbët tuaja, pra, mund të fryhen dhe karakterizohen nga prania e asaj që mjekët i quajnë venat me variçe.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here