Kryefaqja Femrat Pyet mjekun: A mund të hiqen lythat gjenital përfundimisht?

Pyet mjekun: A mund të hiqen lythat gjenital përfundimisht?

1
Shpërndaje

 

Përshëndetje! Jam e interesuar të di për lythat gjenital. Nëse i djeg tek mjeku dhe të dalin prapë, i lyejë me pomadë dhe të dalin prapë, çfarë duhet bërë që të zhduken?

Përgjigjet Lindita Myzyri, mjeke obstetër-gjinekologë në Qendrën Shëndetësore Nr.3, Tiranë. 

Lythat gjenital janë sëmundje ose  infeksione seksualisht të transmetueshme. Ka dy mënyra të mjekimit të tyre. Një mënyrë  mjekimi është me kondilinë, i cili është një solucion që ka një specifikë në mjekim, pasi ka brenda disa shufra dhe çdo kondilomë apo çdo lyth duhet të lyhet me njërën nga këto shufra. Mjekimi duhet i përditshëm derisa ata të zhduken fare dhe bien. Kjo është një mënyrë. Një metodë tjetër është heqja e tyre me kyret. Pra hiqen komplet, por në përgjithësi është shumë efektiv mjekimi me kondilinë, por nga ana tjetër e përsëris që në mjekimin e saj ka një veçanti. Ose duhet të shkojë çdo ditë tek mjeku ta mjekojë, ose duhet mësuar shumë mirë një person tjetër i afërm i asaj që ka kondilomën që ta mjekojë mirë. Mjekimi zgjat në kohë, për vetë faktin se kondilomat shtohen në mënyrë shumë të shpejtë, por varet dhe nga vendi ku janë vendosur./ Shendeti.com.al

1 Koment

  1. Pershendetje
    Pas nje kontrrolli te bere doktoresha me ddha condiline per mjekim te lythave gjenital. Mund te me thoni ku mund ta gjej, pasi ne elbasan nuk ekziston fare ne farmaci dhe ne tirane shume farmaci nuk e kane
    Faleminderit paraprakisht.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here