Kryefaqja Pyet Mjekun Pyet mjekun: Çfarë tregon analiza anti-TPO?

Pyet mjekun: Çfarë tregon analiza anti-TPO?

3
Shpërndaje

Çfarë tregon analiza anti-TPO dhe sa problematike mund të jetë një vlerë 48.8?

Përgjigjet Dashamir Gjergji, mjek endokrinolog në Polikliniknë e Specialiteteve Nr.3, Tiranë.

Anti-TPO nuk është analizë funksionale dhe nuk tregon se sa prodhon apo nuk prodhon gjëndra tiroide, është thjesht një markues (shënjues) i  imunitetit tonë. Nuk është shqetësuese, megjithatë duhet të ndiqet në dinamikë, sepse me kalimin e kohës kjo sëmundje mund ta çojë në shkatërrim gjëndrën tiroide, ta çojë në 0 pjesën funksionale të saj. Pacienti duhet mbajtur nën kontroll. Duhet të kryejë një herë në tre muaj zizitë dhe një herë në 6 muaj analiza./ Shendeti.com.al

3 Komente

 1. Pershendetje doktor!
  Jam nje 30 vjecare shtatzane 17-18 jave.Me kane dal probleme me tiroidet me saktesishte me antitpo te larte.
  Tsh 1.287
  FT3 3.14
  ft4 9.165
  ANTI TPO 280
  Nuk po di a duhet te mjekohem apo jo.kam shkuar ne doktor te ndryshem dhe dikush me thote duhet mjekuar dikush jo.Ju lutem me jepni nje mendim
  Faleminderit!

 2. Pershendetje doktor!Ju lutem mund te me thoni cfare duhet te bej,Kam anti tpo shume te larte 227 dhe tga 311.Mar letrox por a duhet gje tjeter? Faleminderit!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here