Kryefaqja Shendeti a-z K Pyet mjekun: Kam fryrje barku dhe kapsllëk…

Pyet mjekun: Kam fryrje barku dhe kapsllëk…

0
Shpërndaje

Përshëndetje! Kam fryerje barku dhe kapsllëk. Ju lutem a mund të më sugjeroni diçka për problemin tim?

Përgjigjet Nevila Lengu, mjeke gastrohepatologe pranë Qendrës së Specialiteteve Nr.1, Tiranë.

Konstipacioni dhe fryrja e barkut me shpesh mund të jenë ankesa që lidhen me patologjinë e quajtur sindroma e zorrës së irrituar, por jo vetëm. Ju rekomandoj bilanc biokimik, gjak komplet, feçe gjak okult dhe parazit, dhe eko abdominale.

Konsumoni dietë të pasur me fibra dhe lëngje. Reduktoni ushqimet e konservuara, pikante, të skuqurat dhe shmangni jetën sedentare. Nëse me rregullimin e stilit të jetesës ankesat vazhdojnë, ju rekomandoj si trajtim simptomatik Psylloial 2 paketa në ditë, l active 3 herë 1 tablete në ditë para ngrënies, omeprazol 1 tabletë esëll./ Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here