Kryefaqja Pyet Mjekun Pyet mjekun: Kam mish të huaj në mitër…

Pyet mjekun: Kam mish të huaj në mitër…

9
Shpërndaje

Përshëndetje! Jam një zonjë 39 vjeç dhe ekoja më ka nxjerrë me mish të huaj në mitër. Mbas tre muajsh bërë ekon e dytë dhe më thanë që masa është 3 cm, sa në ekon e parë dhe nuk më dhanë ilaçe. Më thanë nuk ta heqim se ke bërë tre lindje me operacion dhe mishin e huaj e ke pranë mitrës. Kam frikë mos më rritet…

Përgjigjet Lulzime Gurra, mjeke gjinekologe në Qendrën Shëndetësore Nr. 1, Tiranë.

Miomat apo ndryshe mishi i huaj në mitër, janë tumore të cilat rriten në brendësi të murit të uterusit (mitrës), njihen edhe me sinonime të tjera si për shembull leiomioma, fibromioma, fibroma, noduse ose fidroide. Në të gjitha rastet kemi të bëjmë me tumore beninje, pra nuk janë kanceroze dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Dimensionet e tyre variojnë nga 1 cm deri në 10-15 cm diametër (miomat gjigante) dhe janë shumë normale mbi moshën 35 vjeç.

Zakonisht operohen vetëm pasi madhësia ka kaluar 6 cm, ose nëse pozicioni ku shfaqet është muskulatura e mitrës ose në kavitet brenda. Në këtë rast jep dhimbje dhe hemorragji, ndaj duhet operuar. Në çdo lokalizim tjetër nuk përbën shqetësim, por mirë është që të ndiqet në dinamikë./Shendeti.com.al

 

9 Komente

 1. Pershendetje,jam nje zonje 46 vjec,kam febroide 4 cm.Para 5 vitesh u vizitova e kisha 1.5 cm.
  Kete vit qe bera eko me eshte zmadhuar ka vajtur 5 cm.
  A mund te ikin me ndonje ilac apo duet operacion.?
  Faleminderit nese me pergjigjeni.

 2. prsh!eshte normale por qe duhet te hiqet masa e huaj me nje opercion qe quhet me lazer pra per dy ore pas operacionit me lazer ju jeni gati per te levizur normalish ! kjo metode behet ne selanik klinika genius ! ose viziten behte ne korce tek dr odiseas zafiris me origjine nga greqia por qe kryen operacione ne selanik !

 3. Persgendjetje jam nje zonje we ne moshen 40 vjece kam hequr mitren per shkak she kisha mish te huaj. Dhe MBAs 10 viteve kam 2 muaj qe kam gjakrredhje Jo te perditshme. A esht kjo normale?
  Faleminderit paraprakisht

 4. Persgendjetje jam nje zonje we ne moshen 40 vjece kam hequr mitren per shkak she kisha mish te huaj. Dhe MBAs 10 viteve kam 2 muaj qe kam gjakrredhje Jo te perditshme. A esht kjo normale?
  Faleminderit paraprakisht

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here