Kryefaqja Shendeti a-z N Pyet mjekun: Më është shfaqur një njollë e madhe në lëkurë…

Pyet mjekun: Më është shfaqur një njollë e madhe në lëkurë…

1
Shpërndaje

Përshëndetje! Kam një njollë të madhe në lëkurë (në pjesën e kurrizit) që nga lindja. Njolla është në ngjyrë të errët dhe me qime. Ju lutem, a mund të më thoni se çfarë mund të jetë dhe a mund të hiqet?

Përgjigjet Selman Lirza, mjek dermatolog pranë Poliklinikës së Specialiteteve Nr. 3, Tiranë.

Duke u nisur nga ajo çfarë pacienti shpjegon, besoj se kemi të bëjmë me nevus (nishan), i cili, me rritjen e personit, është zmadhuar duke u bërë i dukshëm. Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Qimet që janë më të gjata dhe më të dukshme në këtë pjesë janë karakteristike dhe na bindin neve për diagnozën. E vetmja mënyrë për ta hequr është operacioni plastik, por unë nuk do jua rekomandoja për shkak të sipërfaqes së madhe që nevusi shtrihet./ Shendeti.com.al

1 Koment

  1. jam nje zonje nga elbasani 56 vjece.para nje muaji mu mblodh nje pike gjaku te gishti i mezit i dores se djathte sepse e kapa te dera dhe mu mblodh nje pike gjaku e vogel.duke mbajtur ca dru e lendova pak gishtin pastaj mu skuq pak,mbas dita ditesh une e shtrydha dhe doli gjak,pastaj kur vajza ime hoqi dhemballen i vura gabimisht ilacin e dhemballes te gishti.ajo mblodhi qelb,une fillova te pij antibiotik zenat qelbi u pertha por me ka ngelur ne gisht nje mpiksje gjaku sa nje kokerr rrushi.Pyetja ime eshte me kete antibiotik ose me ndonje ilac tjeter si me sugjeron a mund te me sherohet plotesisht pa vajtur te kirurgu se e shikoj qe ka permiresim.Ju faleminderit pres pergjigjen tuaj,te lutem.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here