Kryefaqja Femijet Pyet mjekun: Puçrrat e bardha në gojë si hiqen?

Pyet mjekun: Puçrrat e bardha në gojë si hiqen?

1
Shpërndaje

bebe

Përshëndetje! Djali im është 6 vjeç dhe i janë shfaqur disa puçrra të bardha me majë në gojë. Si mund të hiqen?

Përgjigjet për gazetën “Shëndet+” dhe Shëndeti Online mjekja infeksioniste Imelda Zeqja

Problemet me mukozën e gojës janë karakteristike tek moshat fëminore. Zakonisht këto probleme shkaktohen nga një temperaturë e lartë, një gjendje gripale, një infeksion i bajameve etj.

Në këtë rast duhet cilësuar nëse janë më qelb, është myk apo janë afte. Në rast se janë me qelb, duhet bërë antibiograma dhe në bazë të rezultateve jepet dhe mjekimi përkatës. Nëse është myk, do të përdorim një mjekim antimykotik.

1 Koment

  1. Pershendetje kam nje pytje , Kohve te fundit kan fillu mem dal disa puqrra ne trup jo aq shum po koh pas kohe ne vende te ndryshme , Jan te vogla dhe ngjyr te kuqe , kur I prek vetem pak skuqen edhe me shum , por nese si preku per 2,3 dot hiqen, a duhet te behem merak3 per to , edhe pse I kam, faleminderit shum per kohen tuaj .

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here