Kryefaqja Shkence Qershitë, efekt qetësues të njëjtë me aspirinën

Qershitë, efekt qetësues të njëjtë me aspirinën

0
Shpërndaje

qershiQershitë njihen si fruta me veti shumë të mira shëruese dhe këtë së fundmi e kanë vërtetuar edhe shkencëtarët.

Studimi i fundit ka treguar se qershitë ndikojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, shëndetit të kockave dhe qetësimit të dhimbjeve. Qershitë janë shumë të pasura me antioksidantë dhe me flavonoidë.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të tyre besohet se ato mund të qetësojnë dhimbjen dhe vetëm një sasi e vogël e këtyre frutave ka efekt më të mirë se një aspirinë.

Për shkak të sasisë së lartë të borit, magnezit dhe kalciumit, qershitë janë forcues të mirë të kockave. Besohet se shumë shpejt mjekët do të fillojnë t’i rekomandojnë si ilaç në recetë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here