Kryefaqja Kuzhina Recetë gatimi: Tartë me luleshtrydhe dhe çokollatë

Recetë gatimi: Tartë me luleshtrydhe dhe çokollatë

0
Shpërndaje
Recipe Name: Strawberry Graham Cracker Tart Original File Name: 47_Driscolls_strawberry_tart_ 0475.tif

Përbërësit

Për pjesën e poshtme

 • Dy vezë
 • 100 ml vaj
 • 50 gr qumësht
 • Vanilje
 • 5 lugë të vogël me pluhur me pluhur për fryrje
 • 300 g miell

Për kremin

 • 1 litër qumësht
 • 6 lugë plot me niseshte
 • Vanilje
 • 8 lugë me sheqer
 • 3 vezë
 • 1 lugë gjalpë

Për lart

Gjysmë kg luleshtrydhe

Çokollatë të shkrirë

Përgatitja

Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë vajin, qumështin, vaniljen dhe në fund miellin e përzier me pluhurin për fryrje.

Nëse brumi na del i butë, shtojmë pak miell akoma. Brumin e vendosim në tepsinë që do pjekim tartën. E pjekim në 180 gradë 15-20 min. Përgatisim kremin. Të gjithë përbërësit e kremit i vendosim në një tenxhere në zjarr.

Që nga momenti që i vendosim, i trazojmë vazhdimisht sa të bëhet kremi. Kremit i hedhim gjalpin dhe e vendosim në një enë të ftohet, duke e mbuluar me letër celofani që të mos zërë cipë.

Kur të ftohet, e trazojmë mirë përsëri dhe mbushim tartën. E zbukurojmë me luleshtrydhe të zhytura në çokollatën e shkrirë.

Fantastike miqtë e mi!

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here