Kryefaqja Kuzhina Si të gatuajmë mashurkat?

Si të gatuajmë mashurkat?

0
Shpërndaje

Recetë nga dietologia Blerina Bombaj

Mashurkat – gatimi bazë

 • 0,5kg mashurka
 • Salcë mesdhetare
 • 3 lugë të mëdha vaj ulliri
 • 2 lugë të vogla lëng limoni
 • 2 hudhra mesatare
 • kripë, piper

Përgatitja

Zieni 5min në avull mashurkat. I përzieni sa janë të ngrohta me salcën.

Më shumë alternativa

 • Mashurka tradicionale: zëvendësoni lëngun e limonit me lëngun dhe lëkurën e një portokalli dhe hidhni përsipër feta bajamesh të pjekura.
 • Spërkatini me borzilok të freskët, speca të kuq të grirë dhe djathë dhie.
 • Shtoni pak pika salcë soje.
 • Shtojini qepë sauté dhe kërpudha sauté mbi mashurkat dhe pak salcë soje.
 • Mashurka me arome Azie: Kombinoni mashurkat e ziera pa salcën me 1lm salcë soje, 1lm xhenxhefil të grirë, 1lm uthull orizi, 1lm mjaltë, koliander të freskët dhe fara susami.
 • Sallate “Nicoise”: Përzieni 1 kavanoz ton, ½ kupë ullinj, 1 vezë të zier të prerë në feta, 1 domate të prerë me mashurkat dhe salcën me 1lm mustarde, 2lm borzilok ose majdanoz ose kopër.
 • Mashurka të marinuara: Kombinoni mashurkat pa salcën me 450gr fasule të ziera, 1 spec rrumbullak të kuq të prerë në fije, dhe 1 kupë qepë të kuqe të prerë në fije. Përziejini me ½ kupë vaj ulliri, ½ kupë verë të kuqe ose uthull, 1lv kripë, ½ lv piper, ½ kupë majdanoz dhe 3 hudhra të shtypura. Lëreni përzierjen të marinohet gjatë gjithë natës në frigorifer.
 • Mashurka indiane me *Curry: Në një tas të madh rrihni 2lv lëng limoni, çerek kupë vaj ulliri, 1lv curry, 2lv salcë soje. Përzieni në to mashurkat e ziera bashkë me salcën e tyre dhe spërkatini me fara susami.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here