Kryefaqja Kuzhina Si të gatuajmë mish me mashurka (bishtaja)

Si të gatuajmë mish me mashurka (bishtaja)

0
Shpërndaje

Për 4-5 persona duhen:

  • mashurka 23500 gram mish
  • 1 kg mashurka
  • 1 filxhan kafeje vaj
  • 2-3 kokrra qepë
  • 3-4 kokrra domate
  • Kripë, piper
  • 1 fletë dafinë
  • Majdanoz ose kopër

Përgatitja

Për mashurkat parapëlqehet mish qengji ose viçi të njomë. Mishi përgatitet njëlloj si për patëllxhanët, ndërsa mashurkat pastrohen, lahen dhe hidhen te mishi 20-30 minuta para përfundimit të zierjes. U hidhet kripë, majdanoz I grirë hollë, kopër dhe mbulohen me pjatë porcelani të përmbysur. Mbulohen me kapak dhe lihen të ziejnë në një zjarr të ngadaltë, derisa të bëhen gati. Pastaj mishi vendoset në mes të pjatës ndërsa rreth e qark mashurkat, u hidhet pak nga lëngu I vet dhe majdanoz I grirë hollë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here