Kryefaqja Box 5 Si të ndaloni lemzën

Si të ndaloni lemzën

0
Shpërndaje

lemzaLemza mund të vijë në mënyrë të menjëhershme, por shpesh herë bëhet e padurueshme dhe bezdisëse. Ja disa mënyra efektive për të ndaluar lemzën:

Merrni frymë thellë dhe mbajeni për një kohë, pastaj nxirreni frymën ngadalë përmes hundës. Përsërieni këtë veprim disa herë.

Pini rreth 10 gllënka me ujë në mënyrë të shpejtë.

Vendosni një lugë sheqer apo mjaltë në pjesën e poshtme të gjuhës dhe mbajeni ashtu deri sa të shkrihet.

Pritni një fetë limoni ose portokalli dhe thithni lëngun e saj.

Pini një lugë uthull, kjo është një mënyrë mjaft efektive.

Bëni pushim. Relaksimi është çelësi për të menjanuar lemzën. Shtrihuni në krevat me bark dhe merrni frymë 10-15 sekonda ngadalë.

Përshtati në shqip për “Shëndet+”: Daniela Bardhi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here