Kryefaqja Box 3 Si të rrisni sistemin imunitar gjatë sezonit të dimrit

Si të rrisni sistemin imunitar gjatë sezonit të dimrit

0
Shpërndaje

Dimri është periudha vitit kur sëmuremi më shpesh. Hudhra është e shkëlqyer për forcimin e sistemit  imunitar, kështu që ajo këshillohet të konsumuar për të mbrojtur veten nga viruset dhe bakteret. Ja një recetë e vlefshme dhe e shëndetshme që mund t’ju vijë shumë në ndihmë për parandalimin e ftohjeve sezonale:

hudher 2Përbërësit e nevojshëm:

  • 500 gram hudhër
  • 200 ml uthull
  • 200 ml ujë
  • 1 lugë gjelle kripë
  • trumzë e freskët
  • rozmarinë e freskët
  • piper kokërr
  • 4 gjethe dafine

Si ta përgatisni:

Zhvishni hudhrën dhe përziejeni me ujë, uthull, kripë në një tenxhere. Më pas vendoseni masën e përgatitur në sobë dhe ziejeni atë. Pas zierjes, shtoni rozmarinën e copëtuar, trumzë, kokrrat e piperit dhe vendoseni masën e përfituar në kavanoz. Së fundi, vendosni dhe hudhrën në kavanoz. Mbylleni mirë kavanozin dhe mbajeni në temperaturë dhome. Pasi përzierja është ftohur, vendoseni në frigorifer.

Këshillohet të konsumoni një lugë çaji çdo ditë.

Përgatiti për “Shëndet+”: Elena Beta

Burimi: http://www.wellmindness.com/

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here