Kryefaqja Pyet Mjekun Si trajtohet diarreja?

Si trajtohet diarreja?

0
Shpërndaje

Përgjigjet mjeku gastrohepatolog Altin Cekodhima

Në shumë raste zëvendësimi i lëngjeve të humbura gjatë diarresë për të parandaluar dehidrimin, është i vetmi trajtim i nevojshëm. Ilaçet për të parandaluar diarrenë mund të jenë ndihmëse në disa raste por nuk rekomandohen për persona që si shkak diarreje kanë infeksionet bakteriale apo parazitare.

Në këto raste, diarreja është një reaksion mbrojtës i organizmit. Duke e ndaluar atë, e lemë mikroorganizmin shkaktar në zorrë duke zgjatur kështu problemet. Si alternativë mjeku mund të japë terapi me antibiotikë.

Diarretë virale trajtohen gjithashtu me medikamente ose lihet të mbarojnë procesin
e tyre në varësi të ashpërsisë dhe llojit të virusit.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here