Kryefaqja Dieta Ushqimet më të mira për shëndetin e syve

Ushqimet më të mira për shëndetin e syve

0
Shpërndaje

Speci i kuq: Specat ju japin më shumë vitaminë C. Kjo është e mirë për enët e gjakut në sy, dhe shkenca sugjeron se zvogëlon rrezikun për t’u prekur nga katarakta. Specat jeshile përmbajnë gjithashtu vitaminë A dhe E, të cilat janë miqësore për sytë.

Lakër me gjethe jeshile: Lakra jeshile, spinaqi dhe perimet, për shembull, janë të pasura me vitamina C dhe E. Ato gjithashtu kanë karotenoidet luteinë dhe zeaksantinë. Këto forma të vitaminës A me bazë bimore ulin rrezikun e sëmundjeve afatgjata të syve, duke përfshirë AMD dhe kataraktet.

Salmon: Retinat kanë nevojë për dy lloje të acideve yndyrore omega-3 që të funksionojnë siç duhet: DHA dhe EPA. Mund t’i gjeni të dyja te peshku , si salmoni, toni dhe trofta, si dhe në ushqimet e tjera të detit.

Patate e ëmbël: Frutat dhe perimet me ngjyrë portokalli – si patatet e ëmbla, karotat, pjepri, mango dhe kajsitë, janë të larta në beta-karoten, një formë e vitaminës A që ndihmon me shikimin, aftësinë e syve  për t’u përshtatur me errësirën. Një patate e ëmbël gjithashtu ka më shumë se gjysmën e vitaminës C që ju nevojitet në ditë dhe pak vitaminë E.

Fasule: Preferoni një opsion vegjetarian, me pak yndyrë dhe me fibra të lartë për t’ju ndihmuar të mbani shikimin të mprehtë gjatë natës? Qiqrat janë gjithashtu të pasura me zink, siç janë bizelet, fasulet dhe thjerrëzat.

Veza: Është një paketë e shkëlqyer: zinku në një vezë do të ndihmojë trupin të përdorë luteinën dhe zeaksantinën nga e verdha e saj. Ngjyra e verdhë-portokalli e këtyre përbërjeve bllokon dritën e dëmshme blu nga dëmtimi i retinës. Ato ndihmojnë në rritjen e sasisë së pigmentit mbrojtës në makulën, pjesa e syrit që kontrollon shikimin qendror.

Kungulli: Trupi nuk mund të prodhojë luteinë dhe zeaksantinë, por mund t’i merrni ato nga kungulli gjatë gjithë vitit. Kungulli ka gjithashtu vitaminë C dhe zink./ webMD

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here