Kryefaqja Box 4 Ushqimet që ndikojnë në refluksin ezofagial

Ushqimet që ndikojnë në refluksin ezofagial

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’

Këshilla për të qetësuar refluksin e ezofagut

Valvula e ezofagut që e ndan atë nga stomaku mund të mos arrijë kontraktimin e duhur edhe për shkaqe të ndryshme nga ushqimi. Për këtë arsye, duhet të ndërmerren edhe këto masa krahas ushqimit të përshtatshëm:

 1. Ndërprisni duhanpirjen, nikotina e çliron muskulin e valvulës së ezofagut.
 2. Evitoni çamçakëzët, karamelet…
 3. Mos u shtrini menjehere pas ushqimit. Evitoni konsumin e vakteve vone ne darke.
 4. Evitoni shtrëngimin e rrobave apo rripit në zonën e mesit.
 5. Konsumoni vakte të shpeshta dhe të vogla.
 6. Nëse jeni mbipeshë, duhet të rrezoni peshën e tepërt.
 7. Flini me gjysmën e sipërme të trupit pak të ngritur me jastëk
 8. Evitoni konsumin e ushqimeve të mëposhtme që nxisin refluksin:
 • ushqime të skuqura dhe shumë të yndyrshme
 • menten
 • qumështin e yndyrshëm
 • varjat
 • çokollatën
 • ushqimet me krem qumështi apo krem pastiçerie
 • ushqimet e gatshme të tipit “fast food”
 1. Ushqimet e mëposhtme predispozojnë acarimin e mukozës së ezofagut dhe duhen evituar:
 • agrumet, domatet
 • kafja
 • pijet me kafeinë dhe të gazuara
 • çaji
 1. Ushqimet pikante dhe erëzat gjithashtu mund të shkaktojnë acarim.

Si te zgjidhni ndër grupet e ushqimeve

 • Bulmeti: konsumoni vetëm qumësht dhe kos me yndyrë të reduktuar.
 • Perimet: evitoni domatet dhe të skuqurat.
 • Fruta: konsumoni mollë, pjepër, shalqi, banane, pjeshkë, dardhë, mana. Evitoni agrumet, ananasin.
 • Buke & drithëra: lejohen në përgjithësi të gjitha, përveç atyre që gatuhen me shumë yndyrë ose shume erëza.
 • Mish & nënprodukte: mishi pa dhjam, gjoksi i pulës, pula e detit, peshku janë të pranueshme. Evitoni dhjamin, mishin me dhjam, sallamet, pancetën.
 • Yndyrna: vetëm vaj ulliri cilësor, gjalpë i freskët, gjalpë kokosi, në sasi minimale.
 • Ëmbëlsira: konsumoni ëmbëlsira të gatuara me shumë pak yndyrë dhe sasi të moderuar sheqeri. Evitoni çokollatën.
 • Pije: lejohen pijet dhe çajrat pa kafeinë, pa mente. Të evitohen lëngjet e agrumeve, pijet me kafeinë.
 • Supat: të preferohen supat e bëra me pak yndyrë. Të evitohen supat e gatshme dhe ato me krem qumështi apo djathë të yndyrshëm./ shendeti.com.al

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here