Kryefaqja Dieta Vitaminat që ju nevojiten ndërkohë që plakeni

Vitaminat që ju nevojiten ndërkohë që plakeni

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Kalciumi

Me kalimin  moshës, ju filloni të humbisni më shumë nga ky mineral se sa e absorboni, duke humbur kështu masën kockore dhe duke rritur rrezikun për zhvillimin e osteoporozës. Gratë në fazën e menopauzës sidomos janë më të rrezikuara. Kalciumi ndihmon në funksionimin si duhet të muskujve, nervave, qelizave dhe enëve të gjakut. Gratë mbi 50 vjeç dhe burrat mbi 70 vjeç duhet të marrin 20% më shumë nga ky mineral se grupmoshat e tjera të rritura. Qumështi, kosi dhe djathi janë ndër burimet më të mira të kalciumit.

Mos humbisni: 6 produkte bimore që mund të mos e keni ditur se përmbajnë kalcium

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here