Kryefaqja Box 2 Vrapi të zgjat jetën. Mit apo e vërtetë

Vrapi të zgjat jetën. Mit apo e vërtetë

0
Shpërndaje

Pergatiti: E.B

Të merresh me aktivitete sportive, është ilaçi kryesor për një shëndet të mirë dhe trup në formë. Të shumtë janë ata të cilët praktikojnë vrapin në mëngjes, apo edhe në orare të tjera të ditës.Vrapi vë në lëvizje të gjitha pjesët e trupit, dhe shërben për të djegur më shpejt kaloritë e shumta.

Një studim i fundit, i publikuar tek revista ‘Progresi në Sëmundjet Kardiovaskualre+ muajin e kaluar, ka zbuluar se njerëzit të cilët priren të bëjnë vrap jetojnë 3 vjet më gjatë se ata që nuk e ushtrojnë këtë lloj sporti. Është treguar që vrapi mund të ulë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe kacerit, duke mbajtur nën kontroll peshën dhe tensionin e gjakut.

Ata zbuluan se këto forma të stërvitjes kanë një farë lidhje me jetëgjatësinë, por jo në të njëjtin nivel si vrapimi. Nga studimet e kryera, ekspertët zbuluan se një orë vrap në ditë mund të përkthehet në 7 orë të shtuara në jetën e një njeriu. Ekspertët rekomandojnë që çdo njeri të bëjë 4 orë vrap në javë./BBC

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here