Kryefaqja Lifestyle 10 ushqime me më shumë vitaminë C se një portokall

10 ushqime me më shumë vitaminë C se një portokall

0
Shpërndaje

Kur mendoni për vitaminën C, në mënyrë të pashmangshme mendoni për portokallin, pasi portokalli ka një sasi prej 70 miligramësh vitaminë C. Megjithatë ekzistojnë fruta dhe perime që përmbajnë më shumë vitaminë C se portokalli dhe ky fakt është një lajm i mirë për trupin dhe shëndetin.

Ka shumë përfitime të vitaminës C. Lënda ushqyese ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i shkaktuar nga gjëra të tilla si tymi i cigares, ndotja dhe drita ultraviolet nga dielli, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit. Kjo vitaminë gjithashtu mbështet shërimin e plagëve dhe ndihmon përthithjen e hekurit nga ushqimet me bazë bimore.

Këto fruta dhe perime janë:

Luleshtrydhet përmbajnë 85 miligramë vitaminë C për filxhan, së bashku me një dozë të madhe mangani, e cila mund të ndihmojë në mbajtjen e sheqerit në gjak të qëndrueshme.

Ananasi me lëng përmban 79 miligramë vitaminë C për filxhan. Dhe ndryshe nga shumica e frutave të tjera, ai gjithashtu përmban sasi të konsiderueshme të enzimës bromelain, e cila mund të ndihmojë në tretjen e proteinave.

Mangot përmbajnë 122 miligramë vitaminë C për çdo frut. Ato janë gjithashtu një burim i fuqishëm i zeaksantanit, një antioksidant që ndihmon për të mbajtur sytë tuaj të shëndetshëm duke filtruar rrezet e dëmshme të dritës blu që kontribuojnë në degjenerimin makular.

Lakra e Brukselit përmban 75 miligramë vitaminë C, së bashku me lëndë ushqyese që luftojnë sëmundje të ndryshme dhe ndihmojnë metabolizmin.

Kivi përmban 128 miligramë vitaminë C. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se kivi ndihmon të bini në gjumë më shpejt dhe përmirësoni cilësinë e gjumit, kjo për shkak të niveleve të larta të serotoninës, një hormon që luan një rol në cilësinë e gjumit.

Specat të gjithë specat, jeshile, të verdhë, të kuqe përmbajnë më shumë vitaminë C se një portokall, duke filluar nga 95 miligramë në një jeshile deri në 341 miligramë në një të verdhë.

Pjeshka përmban një sasi prej 138 miligramësh vitaminë C.

Papaja përmban gjithashtu enzimat papainë dhe kimopapainë, të cilat reduktojnë inflamacionin.

Brokoli ka rreth 81 miligramë vitaminë C, së bashku me më shumë vitaminë K e cila është e rëndësishme për shëndetin e kockave dhe koagulimin e duhur të gjakut.

Lëngu i domates ka 170 miligramë vitaminë C./ Prevention

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here