Kryefaqja Dieta 5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të...

5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të gjakut

0
Shpërndaje

Tensioni i lartë i gjakut nuk lidhet vetëm me sodiumin (kripën). Një lëndë ushqyese që ka shumë rëndësi në këtë rast është edhe kaliumi: është një elektrolit që ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të sodiumit, duke relaksuar kështu enët e gjakut dhe ulur presionin e gjakut.

Disa nga burimet më të mira të kaliumit janë avokado, kungulli, spinaqi, patatet e ëmbla dhe (po) bananet.

Ja si mund të merrni 100% të kaliumit vetëm nga produktet bimore.

Domate të thara në diell – 1,851 mg/kupë

Produkte të sojës – 1,587 mg/kupë

Rrush i thatë – 1,361 mg/kupë

Kumbulla – 1,274 mg/ kupë

Patate të ëmbla – 885 mg/1 e pjekur

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here