Kryefaqja Dieta Benefitet e një diete me bazë bimore për shëndetin e zemrës

Benefitet e një diete me bazë bimore për shëndetin e zemrës

0
Shpërndaje

Çiklizmi ofron përfitime të mëdha për ju, që mbështetet nga studime si ky, por kur bëhet fjalë për ushqyerjen për një zemër të shëndetshme, këshilla standarde për të ulur marrjen e yndyrës mund të mos jetë rruga më e mirë.

Dieta, me pak yndyrë dhe me në qendër ushqimet bimore, u shoqërua me uljen e kolesterolit “të keq”, por kjo e fundit lidhej gjithashtu me uljen e rrezikut së shfaqjes së ndonjë sëmundje të zemrës.

Dieta bimore përmban frutat dhe perimet, drithërat, arrat, farat, qumështin me pak yndyrë dhe peshkun, ndërsa kufizojnë mishin e kuq, ushqimet me sheqer, ushqimet e kripura dhe sodën.

Një tjetër faktor kryesor është se dietat bimore janë të larta në fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Kjo do të mbështesë shëndetin e zemrës në shumë mënyra, duke përfshirë uljen e kolesterolit, mbështetjen e tretjes së shëndetshme dhe ruajtjen e funksionit të veshkave dhe shëndetin e kockave.

Të gjitha këto lidhen drejtpërdrejt me shëndetin afatgjatë të zemrës. Plus, dietat me në qendër bimët në përgjithësi do të jenë më të ulëta në yndyrna të ngopura, kështu që në fakt po përfitoni më të mirën.

Siç e dimë të gjithë, bota e të ushqyerit është gjithmonë duke ndryshuar dhe evoluar ndërsa studiuesit mësojnë më shumë./ Prevention

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here