Kryefaqja Estetike Buzë të plasaritura? Ja çfarë mund të bëni për t’i trajtuar

Buzë të plasaritura? Ja çfarë mund të bëni për t’i trajtuar

0
Shpërndaje

Buzët e plasaritura janë kur buzët ndjehen të thata dhe të çara. Nëse buzët tuaja digjen ose pickojnë, me siguri janë të çara. Mund të mendoni për buzët e çara si diçka që ndodh vetëm në dimër. Por nëse nuk bëni kujdes të veçantë, buzët mund të thahen dhe të lëndohen në çdo kohë të vitit. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni zakon të lëpini ose kafshoni buzët ose përdorni produkte që irritojnë dhe thajnë buzët.

Simptomat e buzëve të plasaritura përfshijnë:
Thatësi;
Çarje;
Gjakderdhje;
Skuqje;
Djegie, thumbim ose ndjesi shpimi gjilpërash.

Gjëra të ndryshme mund të shkaktojnë çarje të buzëve. Kjo përfshin:
Moti i thatë
Ajri i thatë në ambiente të mbyllura
Mungesa e gjëndrave të yndyrës në buzë
Mos hidratimi i buzëve
Përdorimi i buzëkuqëve ose balsamit irritues
Produkte të ashpra ose tharës si mentoli, kamfori ose acidi salicilik
Shumë diell
Prekja ose kapja e tepërt e buzëve
Mos konsumimi I mjaftueshëm i ujit

Trajtimi dhe parandalimi i buzëve të plasaritura

Buzët nuk kanë gjëndra vaji dhe ato janë pothuajse gjithmonë të ekspozuara ndaj elementeve. Çfarë mund të bëni për t’i trajtuar

Përdorni balsam buzësh: Një balsam i mirë mbron lëkurën tuaj delikate të buzëve nga elementët. Kontrolloni listën e përbërësve për vajin, i cili bllokon lagështinë, dhe dimetikoni, i cili mbyll të çarat dhe ndahet në buzët që thahen. Mos e kufizoni veten në produkte me fjalën balsam në to.

Aplikojeni herët dhe shpesh: Çfarëdo lloj produkti që zgjidhni, aplikojeni para se të vendosni buzëkuq ose shkëlqyes buzësh, jo më pas. Për të mbajtur buzët të mbrojtura, riaplikoni shpesh. Ju nevojiten rreth gjashtë deri në tetë herë gjatë ditës, kështu që aplikoni herën e parë në mëngjes, herën e fundit gjatë natës dhe çdo dy orë gjatë ditës.

Mbroni buzët kur jeni jashtë: Ju mbuloni duart dhe këmbët kur temperatura bie, bëni të njëjtën gjë për buzët. Dhe mos harroni të zgjidhni një balsam buzësh me spektër të gjerë mbrojtjeje UV gjatë gjithë vitit.

Pini ujë: Ju e dini se ka shumë përfitime për trupin tuaj. Një prej tyre është luftimi i dehidrimit që çon në plasaritje të buzëve.

Mos i lëpini buzët: Edhe pse mund të duket si një ide e mirë në atë kohë, të kaloni gjuhën mbi buzët është gjëja më e keqe që mund të bëni. Ndërsa pështyma thahet, ajo merr më shumë lagështi nga lëkura. Në vend të kësaj, përdorni balsamin e buzëve.

Mos eksfolioni: Mund të shkaktojë dëme të mëtejshme në buzët e plasaritura. Në vend të kësaj, aplikoni shumë balsam./ webMD

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here