Kryefaqja Pyet Mjekun Çfarë është rrjebulla dhe si kurohet

Çfarë është rrjebulla dhe si kurohet

0
Shpërndaje

Desha një informacion të saktë nga një specialist për rrjebullën, kështu i thuhet në gjuhën e popullit zakonisht. U del fëmijëve në fytyrë në kokë. Çfarë është dhe si mjekohet? Faleminderit, po pres një përgjigje.

Përgjigjet mjekja dermatologe Ardiana Sinani

Rrjebulla, siç e thotë populli, është dermatiti atopik, një lloj ekzeme e fëmijërisë që është e trashëguar. Mjekimi varet nga format e shfaqjes. Përgjithësisht trajtimi bëhet me pomada zbutëse të lëkurës, antihistaminik, dhe ndër format më të rënda edhe përdorimi i pomadave me kortizon. Në rast se lëkura infektohet, mjekimit i shtohen edhe pomada me antibiotikët./ Shendeti.com.al

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here