Kryefaqja Dieta Cila është gjëja më e mirë për të ngrënë për mëngjes për...

Cila është gjëja më e mirë për të ngrënë për mëngjes për të humbur peshë?

0
Shpërndaje
Për të humbur peshë, hani më pak kalori sesa digjni gjatë gjithë ditës. Gjërat më të mira për të ngrënë për mëngjes përfshijnë tërshërën, vezët, proshutën pa dhjamë ose pulen, bukën e thekur me drithëra të plota, gjalpin e kikirikut, dhe kos me muesli.
Ekziston një shkencë e thjeshtë pas humbjes së peshës – hani më pak kalori sesa digjni gjatë gjithë ditës. Kështu, për të humbur peshë, ajo që hani gjatë gjithë ditës, dhe jo vetëm mëngjesi, ka rëndësi. Ngrënia e mëngjesit me më shumë proteina mund t’ju ndihmojë të ecni drejt qëllimeve tuaja për të humbur peshë. Studimet kanë raportuar se konsumimi i 30 gram proteina në mëngjes do t’ju mbajë të ngopur dhe më pak të uritur gjatë gjithë ditës. Arsyeja pse kjo ka një efekt pozitiv në qëllimet tuaja për humbje peshe është se ushqimet e pasura me proteina marrin më shumë kohë për t’u tretur, ndryshe nga ushqimet tradicionale të mëngjesit që janë shumë të mbushura me karbohidrate.
Mëngjesi i pasur me proteina ka disa përfitime të mundshme për ata që janë në dietë.
Kontrolloni oreksin
Truku është të zgjidhni ushqime që shtojnë një mëngjes të pasur me proteina. Ushqimet tipike të mëngjesit me proteina të larta janë vezët, kosi, qumështi, djathi dhe mishi i mëngjesit, duke përfshirë proshutën, salmonin e tymosur. Marrja e të gjithë proteinave nga vetëm një ushqim nuk është një ide e mirë dhe ndoshta jo e shijshme. Ngrënia e tre-katër vezëve çdo ditë nuk është gjithashtu e këshillueshme. Studimet kanë raportuar se ngrënia e mëngjeseve që përfshijnë mish pa yndyrë mund të jetë një mënyrë më efikase për të rritur proteinat. Ushqimet e zakonshme të mëngjesit të shëndetshëm për humbje peshe mund të përfshijnë
Bollgur i bërë me qumësht pa yndyrë dhe sipër me banane ose fruta të tjera
Drithëra të pasura me fibra (rreth tre deri në katër gram për racion) me pak yndyrë dhe sheqer me kos natyral pa yndyrë, qumësht pa yndyrë dhe një copë fruta
Një sanduiç i shëndetshëm mëngjes i bërë me dy feta bukë me drithëra të plota, dy feta proshutë pa dhjamë ose proshutë gjeldeti, domate, marule dhe majonezë me pak yndyrë
Nje omëletë e bërë me dy vezë me kërpudha, speca dhe barishte e shërbyer me një fetë bukë të thekur me drithëra të plota
Tost me drithëra integrale me gjalpë kikiriku dhe një copë fruta
Nje kokteil me pak yndyrë me qumësht pa yndyrë, fruta të freskëta ose të ngrira dhe kos pa yndyrë; shtoni një lugë gjelle muesli për fibra të shtuara
Vezë të ziera me spinaq dhe bukë të thekur me drithëra të plota
Kos me pak yndyrë ose pa yndyrë i mbushur me sallatë frutash të freskëta dhe një spërkatje me muesli natyral.
Nëse vendosni të provoni mëngjese të pasura me proteina, luani me kombinimet e ushqimeve në qe skane shume kalori. Ju mund të vendosni t’i përmbaheni një mëngjesi të lehtë. Mbani në mend se nuk ka të bëjë vetëm me proteinat. Me përjashtim të dietave me shumë pak karbohidrate, mëngjesi më i mirë do të ketë një ekuilibër ushqyes nga ushqimet me fibra të larta si perimet, frutat, buka e thekur me drithëra integrale ose drithërat me drithëra të plota.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here