Kryefaqja Uncategorized Cilat janë simptomat e çrregullimeve të gjëndrës mbiveshkore?

Cilat janë simptomat e çrregullimeve të gjëndrës mbiveshkore?

0
Shpërndaje

Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog

Simptomat e çrregullimeve të gjëndrës mbiveshkore mund të përfshijnë:

 • marramendje
 • lodhje e tepruar
 • djersitje
 • nauze
 • të vjella
 • dëshirat e rritura për kripë
 • sheqer i ulët në gjak
 • presion i ulët i gjakut, i njohur gjithashtu si hipotension
 • periudha të parregullta
 • njolla të errëta në lëkurën tuaj
 • dhimbje muskulore dhe kyçesh
 • shtim ose humbje peshe

Simptomat e çrregullimeve të gjëndrës mbiveshkore priren të duken jo te renda në fillim. Me kalimin e kohës, ato zakonisht përkeqësohen dhe bëhen më të shpeshta.

Si diagnostikohen çrregullimet e gjëndrës mbiveshkore?

Mjeku ka të ngjarë të përdorë teste të gjakut dhe imazherine për të diagnostikuar çrregullimet e gjëndrës mbiveshkore. Ata ndoshta do të fillojnë duke kerkuar analiza të gjakut. Ata mund të përdorin këto teste për të matur nivelet të:

hormonet e mbiveshkave

hormonet e hipofizës

glukozë

kalium

natriumi

Nëse ata dyshojnë se keni një çrregullim të gjëndrës mbiveshkore, ata mund të kerkojne testet e imazheve më pas. Ata mund të përdorin ultratinguj, MRI dhe rrezatim X për të krijuar fotografi të gjëndrave mbiveshkore dhe hipofizës. Kjo mund t’i ndihmojë ata të zbulojnë tumoret e mundshëm, përkeqësimin e indeve endokrine dhe shenja të tjera të sëmundjes.

Si trajtohen çrregullimet e gjëndrës mbiveshkore?

Nëse jeni diagnostikuar me një çrregullim të gjëndrës mbiveshkore, mjeku do të përshkruajë trajtim për të ndihmuar gjëndrat tuaja veshkave të funksionojnë përsëri siç duhet. Ata me gjasë do të përshkruajnë terapi zëvendësuese të hormoneve nëse keni funksion të ulët të veshkave, siç është ai i shkaktuar nga sëmundja Addison. Ata gjithashtu mund të rekomandojnë ilaçe, si dhe trajtim rrezatues, nëse gjëndrat tuaja prodhojnë shumë hormon.

Kirurgjia është një tjetër mundësi trajtimi për disa çrregullime të mbiveshkave. Mjeku juaj mund të rekomandojë kirurgji nëse:

keni tumore malinje që mund të hiqen

keni tumore në gjëndrat mbiveshkore ose hipofizë

frenuesit e hormoneve dështojnë

Gjatë trajtimit, mjeku juaj do të duhet të testojë gjakun tuaj në mënyrë periodike për të kontrolluar nivelet e hormoneve tuaja. Meqenëse gjëndrat tuaja mbiveshkore kanë lidhje me organe të tjera në sistemin tuaj endokrin, mjeku ka të ngjarë të kontrollojë për shenja të sëmundjes në pankreasin tuaj, organet seksuale, gjëndrën tiroide dhe hipofizen.

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here