Kryefaqja Lifestyle Dieta DASH dhe disa këshilla për personat që vuajnë nga hipertensioni

Dieta DASH dhe disa këshilla për personat që vuajnë nga hipertensioni

0
Shpërndaje

Dieta DASH do të thotë qasje dietike për të ndaluar hipertensionin. Dieta me përmbajtje të ulët të natriumit u krijua si një mënyrë për të ndihmuar njerëzit të kontrollojnë presionin e gjakut pa përdorur ilaçe, megjithëse disa libra e kanë përdorur atë si bazë për një dietë për humbje peshe. DASH thekson frutat, perimet, drithërat dhe produktet e qumështit me pak yndyrë ose pa yndyrë dhe kufizon yndyrat e ngopura dhe kolesterolin dietik.

Një nga hapat që mjeku juaj mund të rekomandojë për të ulur presionin e lartë të gjakut është të filloni të përdorni dietën DASH.

Dieta është e thjeshtë:

Hani më shumë fruta, perime dhe ushqime të qumështit me pak yndyrë;

Kufizoni ushqimet që janë të larta në yndyrna të ngopura;

Hani më shumë ushqime me drithëra të plota, peshk dhe arra;

Kufizoni natriumin, ëmbëlsirat, pijet me sheqer dhe mishin e kuq;

Këshilla për dietën Dash

Shtoni një porcion me perime në drekë dhe në darkë.

Shtoni një porcion frutash në vaktet tuaja ose si meze të lehtë. Frutat e konservuara dhe të thata janë të lehta për t’u përdorur, por kontrolloni që të mos kenë sheqer të shtuar.

Shtoni më shumë perime dhe fasule në dietën tuaj.

Lexoni etiketat e ushqimeve për të zgjedhur produkte që kanë më pak natrium./ WebMD

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here