Kryefaqja Dieta Fakte të shpejta rreth mënyrës së ushqyerjes

Fakte të shpejta rreth mënyrës së ushqyerjes

0
Shpërndaje

Bashkimi i ushqimeve yndyrore me karbohidrate ngadalësojnë procesin e tretjes. Kjo do të thotë se, nëse doni të konsumoni makarona (karbohidrate), shoqërojini ato me salcë domate, dhe jo mish apo yndyrë tjetër.

  • makaronaMosngrënia e vakteve luan rol negativ në humor dhe energji. Ndaj bëni mirë të hani sasi të vogla ushqimi çdo 2-3 orë për të ruajtur nivelin e energjisë dhe humorit në mënyrë konstante.
  • Kur ndiheni të lodhur, edhe gjendja juaj shpirtërore priret të jetë më e dobët. Kështu që duhet të kufizoni përdorimin e alkoolit dhe kafeinës në këto raste, sepse ndikojnë drejtpërdrejt në cilësinë e gjumit dhe lodhje.
  • Ushqimet e ëmbla, si ëmbëlsirat, ndikojnë në humor, ndaj nëse konsumoni një copë çokollatë ka gjasa të ndiheni më të lumtur.

Përshtati në shqip: Daniela Bardhi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here