Kryefaqja Lifestyle Foshnja lind 4 vite pas vdekjes së prindërve në aksident

Foshnja lind 4 vite pas vdekjes së prindërve në aksident

0
Shpërndaje

Një foshnje është sjellë në jetë në Kinë falë një nëne surrogate, plot 4 vite pasi prindërit e tij ndërruan jetë në një aksident me makinë.

Shen Jie dhe Liu Xi kishin prej dy vitesh të martuar kur vendosën të provojnë metodën e fertilizimit in vitro për t’u bërë prindër. Pesë ditë para se të bënin transplantin e një embrioni të fertilizuar tek nëna,  çifti ndërroi jetë në një aksident me makinë në mars të vitit 2013.

Pas aksidentit, prindërit e tyre luftuan në një betejë ligjore, në mënyrë që t’iu lejohej përdorimi i embrioneve.

Djali, i lindur nga nëna surrogate nga Laosi, është sjellë në jetë në muajin dhjetor, ndërsa media kineze “Beijing News” e raportoi lajmin vetëm gjatë kësaj jave. Gazeta shpjegon sesi mungesa e një precedenti të ngjashëm të këtij lloji detyroi prindërit e çiftit të ndjerë të zvarriteshin mes betejave ligjore, derisa të mund të garantohej procedimi i mëtejshëm i transferimit të embrioneve.

Në momentin e aksidentit, embrionet ishin ruajtur në një spital të Nanjingut, të ngrira në minus 196 gradë Celsius brenda një rezervuar azoti të lëngshëm. Një gjykatë iu dha 4 prindërve (gjyshërve) të drejtën për të fertilizuar vezët.

Burimi: The Guardian / Shendeti.com.al

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here